Raugėjimas, pilvo pūtimas ir dujų susikaupimas

Šiame skyriuje raugėjimas apibrėžiamas kaip skrandyje susikaupusių dujų paša linimas pro burną; pilvo pūtimas – pilvo išpūtimas dujomis; o dujų susikaupimas – žarnyno dujų pašalinimas per tiesiąją žarną. 

Raugėjimas 

Raugėjimas nėra organinės ligos simptomas. Vienintelė raugėjimo priežastis – oro prarijimas (aerofagija). Oras yra praryjamas ar, tiksliau, įčiulpiamas į skrandį ir pašalinamas iš jo raugėjant. Oras praryjamas valgant ir geriant; daugiau oro praryjama su skysčiais, o ne su kietu maistu. Taip pat aerofagija būna sąmo ningas ar dažniau nesąmoningas nervinis įprotis, nesusijęs su valgymu. Ji taip pat gali būti susijusi su kvėpavimu pro burną, kramtomosios gumos kramtymu, ortodontiniais prietaisais ir blogai pritaikytais dantų protezais. Lėtinį, pakarto tinį, „netyčinį“ raugėjimą paprastai sukelia pakartotinė oro inhaliacija ir jo atri jimas iš skrandžio ar stemplės raugėjimu. Kai kurie pacientai, demonstruodami šį simptomą sąmoningai ar nesąmoningai, atpalaiduoja viršutinį stemplės rauką įkvėpdami. Kadangi raugėjimas taip pat pasitaiko pacientams su dispepsija (virš kinimo sutrikimu) ir gastroezofaginiu (skrandžio-stemplės) refliuksu, šiuo simp tomu negalima remtis šių ligų diagnostikoje. 

Pacientai 

Pernelyg dažnai raugėjantys asmenys būna nervingi, neramūs ir įsitempę. Rau gėjimas – normalus reiškinys kūdikiams, nors pernelyg dažnas raugėjimas gali būti gausaus oro prarijimo maitinimo metu padarinys. Jeigu kūdikis valgydamas lūpomis nepakankamai glaudžiai apglėbia spenelį ar žinduką, jis gali praryti oro. Raugėjimą taip pat gali skatinti perdaug horizontali kūdikio padėtis maitinimo metu. Kai kurie pacientai su skrandžio ar tulžies pūslės ir latakų ligomis įgyja įprotį ryti (kartais nesąmoningai) orą ir raugėti, bandydami palengvinti nemalonų jausmą; jie tiki, kad ši procedūra padeda palengvinti skrandyje juntamą sunkumą. Jeigu susijusi patologija gali būti patikimai atmesta, pacientus galima užti krinti, kad jiems nieko blogo nėra. Gali padėti pasakojimas, kaip pacientas po gerklų pašalinimo yra mokomas ryti orą; lygiai taip pat raugėjantis pacientas gali atprasti tai daryti. Paprastas pacientų mokymas neryti oro ir neraugėti, kai užeina toks noras, gali palaipsniui nuslopinti šį jų įprotį. Putojimą slopinantys preparatai šiais atvejais nelabai padeda. Vietoje jų pacientams reikėtų patarti vengti kramtomosios gumos kramtymo, rūkymo, karbonizuotų gėrimų varto jimo ir pernelyg greito valgymo. 

Susiję simptomai 

Dažniausias susijęs simptomas – tai pilvo pūtimas, atsirandantis dėl dujų susi kaupimo skrandyje. Didžioji dalis oro, kuris praryjamas ir neišraugėjamas, absorbuojamas plonojoje žarnoje. Žarnyne susikaupusios dujos paprastai atsi randa žarnyno turinio fermentacijos metu. Kai kurie pacientai, prisiriję didelius kiekius oro, gali jausti ar manyti jaučiantys diskomforto jausmą pilve, kol šio oro neišraugėja. Noras raugėti, sukelia krūtinės skausmą raugėjimo metu, – tai retas klinikinis radinys, kuris gali rodyti apatinės miokardo sienelės infarktą. 

Veiksniai, sukeliantys ir sunkinantys simptomus 

Dažniausias šį simptomą sukeliantis veiksnys – tai oro prarijimas ir vėlesnis stemplės rauko atpalaidavimas raugėjant. Nervingas susirūpinimas dėl raugė jimo gali „užsukti ydingą ratą“, kai oras vėl nesąmoningai praryjamas ir raugė jimas kartojasi. Kai kuriems asmenims gulėjimas ant nugaros neleidžia orui iš skrandžio pasišalinti į stemplę, o vertikali poza skatina raugėjimą. Emocinis stresas padidina oro rijimo tikimybę. Kramtomosios gumos kramtymas, karbo nizuotų gėrimų vartojimas ir blogai pritaikyti dantų protezai taip pat gali susti printi šį simptomą. 

Diagnostiniai tyrimai 

Nors raugėjimą visuomet sukelia oro rijimas, šis simptomas neatmeta kitos, nesusijusios su šiuo radiniu, patologijos galimybės. Jeigu kiti simptomai rodo, kad pacientą reikėtų tirti, gali būti atliekama cholecistografija, viršutinės virški nimo trakto dalies tyrimai ir krūtinės rentgenograma. 

Retesnės diagnozės 

Raugėjimas žarnyno dujomis pasitaiko retai. Šių pacientų raugėjimo kvapas nemalonus, primenantis metano ir vandenilio sulfido kvapą. Tai dėl skrandžio parezės, vagotomijos ar prievarčio obstrukcijos, kurią sukėlė opa ar navikas, užsistovėjusi skrandžio turinio fermentacija. 

Pilvo pūtimas ir dujų susikaupimas 

Pilvo pūtimas ir dujų susikaupimas – tai du dažni skundai, kuriuos ligoniai išsako gydytojui. Ši problema žinoma jau nuo Hipokrato laikų, kuris mokė, kad „dujų išėjimas reikalingas gerai būklei palaikyti“. Ankstyvosios Romos laikais buvo pastebima, kad „kiekvienam Romos piliečiui turi būti leidžiama išleisti dujas, kai to prisireikia“. Kadangi prarytas oras absorbuojamas plonojoje žarnoje, didžioji dalis dujų distalinėje plonosios žarnos dalyje ir storojoje žarnoje pasi gamina fermentacijos metu. Daugeliu atvejų dujų susikaupimas neturi jokios klinikinės reikšmės, tačiau su šiuo simptomu gali būti susijusios įvairios pato loginės būklės, jei dujų susikaupimas yra pernelyg gausus, dėl šių būklių paci entą reikėtų ištirti. Pilvo pūtimą gali sukelti dujų susikaupimas skrandyje, plonojoje arba storo joje žarnose. Taip dažniau nutinka pacientams su skrandžio pareze, įvairių angliavandenių ir riebalų malabsorbcija (absorbcijos sutrikimais) ir neabsor buoto maisto bakterine fermentacija storojoje žarnoje. Kai kuriems pacientams sutrikęs žarnų judrumas ir padidėjęs jautrumas normaliam žarnų spindžio tem pimui gali sukelti pilvo pūtimo jausmą. Dujų susikaupimą ir pašalinimą dažniausiai sukelia pernelyg gausus dujų susidarymas ar padidėjęs diskomforto jausmas dėl normalių žarnyno dujų kiekių sveikiems asmenims. Jei pilvo pūtimas ir dujų susikaupimas trunka kelis metus be jokių sunkios organinės ligos požymių atsiradimo (pvz., svorio netekimas, ascitas, gelta), pacientą galima nuraminti, kad dujų susikaupimas neturi dides nės klinikinės reikšmės. Vis dėlto visuomet reikia prisiminti, kad kai kurie pacientai su tulžies pūslės ir latakų, storosios žarnos karcinoma, divertikulitu ir divertikulioze gali skųstis diskomforto jausmu pilve, vidurių pūtimu ir kartais dujų susikaupimu. Pacientai su storosios žarnos karcinoma gali skųstis neapi brėžtu diskomforto jausmu ar pilvo pūtimu. 

Pacientai 

Dujų susikaupimas ypač dažnas kūdikiams iki 3 mėnesių. Tai vadinama „trečio mėnesio kolika“, šį simptomą sukelia nebrandi žarnyno nervinės sistemos kon trolė, dėl kurios dujos susikaupia žarnų kilpose. Dėl malabsorbcijos (absorbcijos sutrikimų) neabsorbuotas turinys per daug fermentuojasi; todėl susidaro pernelyg didelis kiekis dujų. Tai gali būti pacien tams su kasos nepakankamumu, kasos karcinoma, tulžies pūslės ir latakų ligomis, celiakija ar bakterijų išvešėjimu plonojoje žarnoje. Amerikos indėnai ir kitų kraštų pacientai, ypač afrikietiškos kilmės ar Vidur žemio jūros regione kilę žmonės, besiskundžiantys pilvo pūtimu ir dujų susi kaupimu, gali turėti absorbcijos sutrikimų ir dėl to atsirandančią laktozės fermentaciją dėl laktozės netoleravimo. Laktozės netoleravimo paprastai nebūna kūdikiams ar ikimokyklinio amžiaus vaikams, nebent jiems atsiranda antrinis laktazės trūkumas dėl kitų ligų, pvz., bakterinės ir virusinės plonosios žarnos ligos, liambliozės, alergijos karvės pienui ar celiakijos (gliuteninės enteropati jos). Ši diagnozė patvirtinama, jei po didelio laktozės kiekio suvartojimo (su pienu, ledais ar kitais pieno produktais) atsiranda viduriavimas arba pilvo pūtimas, o dujų susikaupimas sustiprėja. Pilvo pūtimas būna ir pacientams su divertikulitu ar divertikulioze. Pilvo pūtimas dažnas pacientams, kurių dietoje, kuri rekomenduojama esant hiper cholesterolemijai, gausu skaidulų ar ankštinių produktų. 

Simptomų pobūdis 

Dažniausiai per tiesiąją žarną pašalinamos dujos turi nemalonų, dvokiantį kvapą. Dujas, dėl kurių atsiranda šis kvapas, pagamina žarnyno bakterijos. Dėl tokio kvapo aptinkami minimalūs šių dujų kiekiai. Laktozės absorbcijos sutri kimas ir laktazės trūkumas gali sukelti pilvo skausmą; pūtimą; dujų susikaupimą ir vandeningą viduriavimą – simptomus, kurie būdingi ir dirglios žarnos sin dromui. Nors dirglios žarnos sindromas yra dažnesnis, visuomet reikėtų pagalvoti ir apie laktozės netoleravimą, kadangi šios būklės gydymas papras tas ir efektyvus. 

Susiję simptomai 

Klinikinės reikšmės neturintis dujų susikaupimas gali būti susijęs su pilvo pūtimu, gurgimu, diskomforto jausmu ir spazminiais skausmais. Kai pučia pilvą, gali pasireikšti vidutinio intensyvumo pilvo skausmas, net jei ir nėra organinės ligos. Pacientams gali nepalengvėti dujoms išėjus per tiesiąją žarną. Kai kuriems asmenims šie reiškiniai atsiranda dėl sutrikusio žarnyno judrumo; žarna nesu geba stumti dujų išilgai žarnyno. Šį sutrikimą sukelia ne padidėjęs dujų tūris, bet paciento nesugebėjimas išstumti žarnyno dujų. Kai kurie pacientai normalų dujų tūrio sukeliamą žarnyno ištempimą jaučia pernelyg stipriai ir skausmingai. Divertikulitą reikėtų įtarti, jei dėl pilvo pūtimo skauda apatinę pilvo dalį, užkietėja viduriai ar viduriuojama. Giardiazę, kaip pilvo pūtimo priežastį, reikėtų įtarti ypač tais atvejais, kai kartu su šiuo simptomu yra ir tuštinimasis dvokian čiomis, vandeningomis išmatomis ir kaupiasi dujos. 

Veiksniai, sukeliantys ir sunkinantys simptomus 

Pilvo pūtimą ir dujų susikaupimą sustiprina valgymas maisto, kuriame yra neab sorbuojamų arba ne visai absorbuojamų angliavandenių, tarp jų sorbitolio, cukraus, kuris kaip nekaloringas saldiklis naudojamas saldainiams ir kitiems dietiniams maisto produktams saldinti. Šis angliavandenis yra žarnyno bakterijų substratas anglies dvideginio ir vandenilio gamybai. Pilvo pūtimą skatinantys maisto produktai – tai pienas, ledai ir kiti pieno produktai; svogūnai; sausos pupos; salotos; morkos; razinos; bananai; abrikosai; slyvų sultys; obuolių sultys; daugelis daržovių; sūrūs sausainiai; kviečių bran duoliai; briuselio kopūstų daigai ir skaidulų turintis maisto produktai. Pacien tams, kuriems trūksta laktazės, pilvo pūtimas ir dujų kaupimasis gali atsirasti pavalgius pieno produktų. Šie maisto produktai skirtingiems asmenims pilvo pūtimą sukelia labai nevienodai. Vidurių užkietėjimas taip pat gali sustiprinti pilvo pūtimo simptomus. Tai galima paaiškinti padidėjusiu lygiųjų raumenų spazmu storojoje žarnoje aplink dujų burbuliukus. Nors vidurių užkietėjimas gali sustiprinti pilvo pūtimą, viduriavimas šio simptomo nepalengvina. Daugeliui pacientų su dujų susikaupimo sindromais skausmas sustiprėja, kai jie pasilenkia užsirišti batų ar dėvi aptemptus drabužius. Kartais skausmą sustiprina prie pilvo pritraukta koja. 

Veiksniai, lengvinantys simptomus 

Veiksniai, kurie gali būti susiję su simptomų palengvėjimu, – tai dietos, kuriose mažai nevirškinamų angliavandenių ar laktozės, nesėdėjimas pavalgius, fiziniai pratimai ir pieno, nupirkto parduotuvėje, ar plataus veikimo spektro antibiotikų, vartojimas. Dujų išėjimas dažnai palengvina pilvo pūtimo jausmą, bent laikinai. Bet koks pilvo skausmo sindromas, kuris lengvėja išėjus dujoms, rodo dujų susikaupimo galimybę. 

Klinikinio tyrimo radiniai 

Kai dujos susikaupia blužniniame linkyje, viršutinio kairiojo pilvo kvadrato (KVK) apčiuopa gali sukelti pilvo skausmą arba skausmą krūtinėje (pseudo, netikroji krūtinės angina). Jeigu dujos susikaupia kepeniniame linkyje, skaus mas dažniausiai jaučiamas dešiniajame viršutiniame kvadrate (DVK) ir gali mėgdžioti tulžies pūslės sutrikimus. 

Diagnostiniai tyrimai 

Kai reikia, gydytojas gali paskirti tokius tyrimus: viršutinės ir apatinės virški nimo trakto dalies radiografinius tyrimus, proktosigmoidoskopiją, cholecisto grafiją ir išmatų tyrimą dėl riebalų ir slapto kraujo. Jeigu atlikus šiuos tyrimus jokių patologinių pakitimų nerandama, pacientą reikėtų nuraminti ir pakore guoti dietą. Panašiai galima paskirti bandomąjį diagnostinį laktozės krūvį spė jamam laktazės trūkumui nustatyti. Jeigu šis krūvis sustiprina pilvo pūtimą, dujų kaupimąsi ar viduriavimą, pacientui reikėtų vengti laktozės turinčių produktų. Vandenilio kiekio iškvepiamame ore tyrimas, prieš ir po laktozės krūvio, yra specifiškas laktazės trūkumo tyrimas. Galima atlikti ir sudėtingesnius tyrimus, pvz., D-ksilozės absorbcijos, žarnyno gleivinės biopsiją ir išėjusių dujų tyrimą, matuojant jų tūrį ir įvairių žarnyno dujų sudėtį. Dideli anglies dvideginio ir vandenilio kiekiai rodo absorbcijos sutrikimus ir neabsorbuotų angliavandenių, pvz., vaisių ir pupų, fermentaciją. Dėl laktazės trūkumo žarnyno dujose taip pat padidėja vandenilio kiekis. 

Retesnės diagnozės 

Nepilna ar protarpinė žarnų obstrukcija, malabsorbcijos (absorbcijos sutrikimo) sindromai, plonosios žarnos divertikulai, virškinimo sutrikimai dėl kasos ar tulžies pūslės ir latakų ligų, taip pat trumpos žarnos sindromas, taip pat gali sukelti pilvo pūtimą ir dujų kaupimąsi.