Kada vyrui dėl šlapinimosi sutrikimų būtina apsilankyti pas gydytoją?

Įvairūs šlapinimosi sutrikimai, pavyzdžiui, susilpnėjusi šlapimo srovė, padažnėjęs poreikis šlapintis ir sunkumai, kylantys norint pradėti šlapintis gali ne juokais trukdyti normaliai vyro gyvenimo kokybei. Tokie ženklai rodo, kad galbūt jau laikas apsilankyti gydytojo urologo kabinete. Minėtieji simptomai gali pranešti, kad reikalingas atidesnis rūpinimasis savo sveikata ar net specialus gydymas. Taigi ką svarbu žinoti prieš gydytojo urologo konsultaciją ir kaip jai geriau pasiruošti? Kas yra tarptautinė prostatos simptomų skalė? Kodėl apie ją turėtų žinoti kiekvienas vyras?

Kada reikėtų kreiptis į gydytoją urologą?

Gydytojo urologo kabinete vyrams verta lankytis reguliariai – bent kas keletą metų. Vis dėlto taip elgiasi retas vyras, todėl į specialistą reikėtų kreiptis bent jau tada, kai minėtieji šlapinimosi sutrikimai pradeda kelti nerimą ir kenkti gyvenimo kokybei.

Dažniausiai šlapinimosi sutrikimus sukelia gerybinė prostatos hiperplazija. Tai procesas, kai prostata po truputėlį didėja ir pradeda spausti šlaplę. Taip trukdoma nutekėti šlapimui ir efektyviai nusišlapinti. Vertėtų atsiminti, kad gerybinė prostatos hiperplazija yra nuolat progresuojanti liga. Laukimas nieko neišspręs. Be to, pradinėse ligos stadijoje medikamentinio gydymo gali net neprireikti – pakanka gyvenimo būdo korekcijos, aktyvaus būklės stebėjimo ir reguliarių apsilankymų pas gydytoją urologą.

Nesunkių būklių atvejais itin naudingi augaliniai vaistiniai preparatai. Prostamol uno  – tai tradicinis augalinis vaistinis preparatas, kurio indikacijos pagrįstos tik ilgalaikiu vartojimu, skirtas su gerybine prostatos hiperplazija susijusių apatinių šlapimo takų simptomų lengvinimui, gydytojui paneigus sunkias būkles. Prostamol Uno yra vaistas, kurio efektyvumas įrodytas klinikiniais tyrimais, skirtingai nei begalė maisto papildų, kuriems klinikiniai tyrimai nebūtini. Dėl bet kokio vaisto vartojimo būtina pasitarti su gydytoju ar vaistininku. Netinkamai vartojamas vaistas gali pakenkti sveikatai.

Jei diagnozuoja labiau pažengusi liga, gali prireikti tam tikrų vaistinių preparatų arba jų derinių. Vieni vaistai veikia hormoninės kilmės prostatos didėjimą, todėl jų poveikis pasirodo šiek tiek lėčiau. Kitiems vaistams būdingas greitesnis veikimas – jie atpalaiduoja prostatos ir šlaplės lygiuosius raumenis, todėl šlapimas gali lengviau nutekėti ir simptomai palengvėja.

Vis dėlto kai kuriems vyrams padėti jau gali tik chirurginis gydymas. Tačiau operaciniai gydymo metodai šiandien pažengę kur kas labiau nei prieš daugelį metų, todėl dauguma vyrų po specialių procedūrų gali džiaugtis reikšmingai pagerėjusia gyvenimo kokybe.

Patarimai, padedantys geriau pasiruošti urologo konsultacijai

Gydytojui urologui labai svarbu žinoti ne tik tai, kokie šlapinimosi sutrikimai kamuoja pacientą, bet ir tai, kaip vartojami ir kaip šalinami skysčiai. Keletą parų, o dar geriau – savaitę prieš gydytojo urologo konsultaciją verta pildyti skysčių suvartojimo ir šlapinimosi dienyną. Jis gali būti laisvos formos, tačiau svarbu jame pažymėti kuo daugiau aktualios informacijos. Pavyzdžiui, jei ryte buvo suvartota stiklinė vandens, reikėtų pažymėti laiką, skysčių kiekį ir skysčių rūšį. Būtina parašyti, kada vartota kava ar kitokie skysčiai – ne tik vanduo. Taip pat reikėtų pasižymėti šlapinimosi laiką, užrašyti jaučiamus simptomus ir pan. Pavyzdžiui, galbūt 9 ryte buvo išgerta stiklinė vandens, o jau po 15 minučių atsirado labai staigus poreikis šlapintis. Kuo išsamiau bus pateikiama informacija, tuo lengvesnis ir informatyvesnis bus bendravimas su gydytoju. Tai padės specialistui efektyviau diagnozuoti galimą sutrikimą ir paskirti patį tinkamiausią gydymą.

Ką dar svarbu žinoti prieš gydytojo urologo konsultaciją?


Gydytojas paskirs įvairių tyrimų, pavyzdžiui, bendrąjį kraujo ir šlapimo tyrimą, prostatos specifinio antigeno tyrimą, C – reaktyvinio baltymo tyrimą, biocheminį kraujo tyrimą ir t.t. Itin svarbūs tyrimai yra echoskopinis tyrimas ir rektalinis – digitalinis tyrimas, kurio metu per tiesiąją žarną čiuopiama prostata. Šis tyrimas vyrams gali kelti diskomfortą, tačiau būtina suprasti, kad jis gerybinės prostatos hiperplazijos ir kitų priešinės liaukos ligų diagnostikoje yra labai svarbus. Esant poreikiui ir siekiant atmesti arba patvirtinti kitas diagnozes gydytojas gali paskirti papildomų tyrimų. Svarbiausia nuoširdžiai su juo bendradarbiauti.

Tarptautinė prostatos simptomų skalė

Į šį klausimyną galite atsakyti savikontrolės tikslais. Pasirinkite Jums tinkamiausią atsakymą nuo 0 iki 5, susumuokite balus ir vertinkite rezultatą.

Vertinimas:   0 balų – šlapinimosi sutrikimo nėra

1–7 balai – lengvas šlapinimosi sutrikimas

8–18 balų – vidutinis šlapinimosi sutrikimas

19–35 – sunkus šlapinimosi sutrikimas.

Eil. Nr.Šlapinimosi sutrikimo vertinimo kriterijusNė kartoMažiau nei 1 kartą iš 5Mažiau nei pusę kartųApie pusę kartųDaugiau nei pusę kartųBeveik visada
1.Kiek kartų pastarąjį mėnesį jutote, kad baigus šlapintis Jūsų šlapimo pūslė nebuvo visiškai tuščia?012345
2.Kiek kartų pastarąjį mėnesį šlapinotės dažniau nei kas 2 valandos?       012345
3.Kiek kartų pastarąjį mėnesį pastebėjote, kad besišlapindami kelis kartus nustodavote ir vėl pradėdavote šlapintis?        012345
4.Kiek kartų pastarąjį mėnesį Jums buvo sunku sulaikyti šlapinimąsi?    012345
5.Kiek kartų pastarąjį mėnesį Jūsų šlapinimosi srovė buvo silpna?         012345
6.Kiek kartų pastarąjį mėnesį reikėdavo pasistengti, kad pradėtumėte šlapintis?      012345
7.Kiek kartų pastarąjį mėnesį kėlėtės nusišlapinti naktį?          012345
Balų suma 
Vertinimas:0 balų – šlapinimosi sutrikimo nėra 1–7 balai – lengvas šlapinimosi sutrikimas 8–18 balų – vidutinis šlapinimosi sutrikimas 19–35 – sunkus šlapinimosi sutrikimas  
Papildomas klausimas gyvenimo kokybei įvertinti (apibraukti vieną):
Jeigu Jums reikėtų visą savo likusį gyvenimą nugyventi esant tokiai šlapinimosi būklei, kokia ji yra dabar, kaip Jūs dėl to jaustumėtės?   Puikiai  Paten-kintas  Dažniau-siai patenkin-tas  Įvairiai    Dažniau-siai nepaten- kintas    Nelai- mingas  Labai blogai

Šaltinis – Lietuvos Respublikos sveikatos apsaugos ministro įsakymas „Dėl Priešinės liaukos (prostatos) hiperplazijos diagnostikos ir gydymo vaistais, kurių įsigijimo išlaidos apmokamos privalomojo sveikatos draudimo fondo biudžeto lėšomis, tvarkos aprašo patvirtinimo“, 2018 m. gruodžio 19 d. Nr. V-1471, Vilnius.