Klasterinio galvos skausmo simptomai

Tipiniai klasterinio galvos skausmo atvejai turi įprastą simptomų rinkinį. Tačiau dauguma šeimos gydytojų retai susiduria su šia liga sergančiais pacientais, todėl dažnai pasitaiko klaidinga diagnozė ir netinkamas gydymas. Pacientai patiria ypač stipraus skausmo priepuolių. Paprastai skauda už akies arba aplink ją, gali skaudėti smilkinį, kaktą, skruostą, žandikaulį, kaklą ar net pusę galvos. Visada skauda vieną galvos pusę, o kartojantis priepuoliams beveik visada skauda tą pačią pusę. Įprastas priepuolis trunka 60 minučių, o TGSD nurodyta, kad skausmas gali trukti iki 3 valandų. Klasterinis galvos skausmas dažniausiai yra ilgalaikis nuolatinis skausmas, kuris trunka ilgiau negu trišakio nervo neuralgija ir netvinkčioja kaip daugumos migreninių skausmų. Skausmas toks stiprus, kad pacientai negali gulėti, todėl atsikelia ir vaikšto.
Priepuolius dažnai lydi vienas arba keli atskiri galvos simptomai:

  • Gali atsirasti akies kraujosruva.
  • Iš akies gali gausiai tekėti ašaros.
  • Šnervė gali užsikimšti arba varvėti.

Per priepuolius kai kuriems pacientams gali pasireikšti akivaizdusHornerio sindromas, kuris gali kartotis. Nors migreniniai simptomai mažiau pastebimi negu sergant migrena, yra aprašyta pykinimo,fotofobijos, fonofobijos ir net pranašingų simptomų (regėjimo, jutimų ir judėjimo auros) atvejų. 

Priepuoliai paprastai ištinka nuo vieno iki keturių kartų per dieną, kai kuriuos pacientus per 24 valandas gali ištikti 8 priepuoliai. Dažnai jie įvyksta tuo pačiu metu – dažniausiai nuėjus miegoti po 1–2 valandų pažadina galvos skausmas. Maždaug 90 proc. klasteriniu galvos skausmu sergančių pacientų po 4–12 savaičių patiria kasdienių priepuolių serijas, kurių dažnumas gali būti nuo dviejų kartų per metus iki karto per 5 metus. Apie 10 proc. patiria nuolatinius kasdienius priepuolius daugiau negu 12 mėnesių, o dažnai ir ilgiau.
Ilgai stebint klasteriniu galvos skausmu besiskundžiančius pacientus nustatyta, kad liga kamuoja ilgus metus, o priepuolių retėjimas, nors gali pailgėti jų trukmė, pasitaiko rečiau negu sergant migrena. Daugeliu atvejų klasterinis galvos skausmas prasideda sulaukus 20arba 30 metų (šiek tiek vėliau negu tipine migrena). Didžioji dalis besiskundžiančių klasteriniu galvos skausmu yra rūkaliai, tačiau juos ištinka tokie pat priepuoliai kaip nerūkančius, o metus rūkyti būklė nepagerėja. Naujausiais duomenimis, klasterinį galvos skausmą galima paveldėti, tikriausiai kaip autosominį dominantinį sutrikimą.