Pavojingas nugaros skausmas

„Raudonųjų vėliavėlių“ simptomai:

  • Amžius <20 ar >55 metų.
  • Skausmas krūtininėje stuburo dalyje.
  • Nugaros skausmas atsiradęs po nugaros traumų (pvz., po automobilio avari- jos, nukritus nuo kopėčių).
  • Skausmas nuolatinis, stiprėjantis.
  • Progresuojantis kojų silpnumas, tuštinimosi/šlapinimosi nekontroliavimas.

Šie požymiai būna palyginti retai, tačiau jie būdingi pavojingai būklei – vadinamam „arklio uodegos“ (lot. cauda aequina) sindromui. „Arklio uodegos“ sindromas atsiranda dėl nugaros smegenų nervų suspaudimo, pvz., po stuburo traumos, taip pat dėl bet kurios būklės, kai spaudžiami nervai (stuburo stenozė, disko išvarža, nepiktybinis auglys), infekcijos. Negydant gali pereiti į paralyžių. Jam būdinga:

  • kojų/pėdų silpnumas, sumažėjęs jautrumas ir sustingimas jose, sumažėjęs odos jautrumas vadinamoje „balno“ zonoje, t.y. vidinėse šlaunų pusėse, sėdmenyse, tarpvietėje
  • šlapimo, išmatų nelaikymas/susilaikymas
  • skausmas, nutirpimas, nejautrumas kojose, dėl ko gali būti sunku paeiti.

Nepaaiškinamas apetito praradimas, svorio kritimas, skausmas, neurologinė simptomatika

Svorio netekimas dėl dietos pokyčių ar padidėjusio fizinio aktyvumo dažniau- siai yra sveikintinas, kadangi per didelis svoris yra nugaros skausmo rizikos veiksnys. Tačiau nepaaiškinamas svorio kritimas, apetito nebuvimas gali būti ir piktybi- nių ligų požymis. Keletas auglio stuburo smegenyse simptomų:

  • kaklo ar nugaros skausmas, kartu esant neurologiniams simptomams – rankų ar kojų nutirpimui, nejautrumui, šlapimo, išmatų nekontroliavimui;
  • nugaros skausmas, kuris nepraeina pailsėjus, naktį skausmai intensyvesni nei dieną;
  • bet kurie simptomai iš išvardytų, kai kartu krenta svoris, atsiranda pykinimas, vėmimas, karščiavimas.

Karščiavimas, kiti infekcijos simptomai

Karščiavimas gali būti stuburo infekcijos požymis. Jo priežastys gali būti:

Pooperacinė infekcija (po stuburo operacijų)

Būdingas karščiavimas, paraudimas aplink pjūvį, padidėjęs skausmas, žaizdos šlapiavimas, pūliavimas. Pooperacinės infekcijos (po stuburo operacijų) dažnis yra apie 1 proc., dažniau sergantiems cukriniu diabetu, esant kitoms būklėms, kai nusilpusi imuninė sistema (imunosupresija).

Uždegimas gali atsirasti greitai (praėjus 1–2 sav. po stuburo operacijos) ar vė- liau, pvz., senyvo amžiaus žmonėms, esant imunosupresijai. Stuburo infekcijos būna retai, tačiau situacija gali tapti pavojinga, jei infekcija patenka į stuburo kanalą ir susidaro epidurinis pūlinys (pūlių pripildyta ertmė tarp smegenų ir jo kietojo dangalo (lot. dura mater)). Pūliniui didėjant, jei nugaros smegenys spaudžiamos krūtininėje ar kaklo srityse, gali išsivystyti paraplegija (abiejų apatinių galūnių paralyžius), tetraplegija (visų galūnių paralyžius).

Stuburo slankstelių uždegimas

Stuburo slankstelio uždegimas (slankstelio osteomielitas) – taip pat gana reta būklė. Bakterijos dažniausiai patenka hematogeniniu (per kraują) keliu, iš kitų infekuotų organų. Yra keletas galimų osteomielito priežasčių, pvz., urologinės procedūros (cistoskopija – šlapimo pūslės apžiūrėjimas plonu teleskopu – dažniausiai atliekama esant kraujui šlapime ar prieš prostatos operaciją), ilgalai- kis intraveninių narkotikų vartojimas, ilgalaikis kortikosteroidų vartojimas (pvz., gydant reumatoidinį artritą).

Stiprus, nesiliaujantis nugaros ir pilvo skausmas

Esant pilvo negalavimui, skausmai dažnai gali išplisti į nugarą. Ūminis juosmens skausmas gali būti dėl pilve esančios stambios arterijos išsiplėtimo, būklės, kurią vadiname abdominalinės aortos aneurizma. Jei susiformavęs maišelis (aneurizma) plyšta, vyksta gausus kraujavimas į pilvo ertmę. Ši būklė yra pavojin- ga gyvybei, reikalinga kuo skubesnė medikų pagalba.