Teniazė

A. Marcinkutė

Teniazė (Taeniasis) – žarnyno invazija, sukelta suaugusių plokščiųjų kirmėlių: Taenia solium (T. solium) – kiaulinio kaspinuočio – arba Taenia saginata (T. saginata) – jautinio kaspinuočio. Abu kaspinuočiai yra hermafroditai, vyriškus ir moteriškus reprodukcinius organus turi kiekviename subrendusiame narelyje. Žmogus yra galutinis šių parazitų šeimininkas. Cisticerkas yra tarpinės, arba lervinės audininės stadijos darinys, aptinkamas dažniausiai kiaulių raumenyse ir būdingas tik T. solium.
Taenia solium invazija
Etiologija. T. solium (intestinal pork tapeworm), arba kiaulinis kaspinuotis, yra 3–10 m ilgio, turi galvutę su dvigubu žiedu ir 72–30 judrių kabliukų, trumpą 3–7 mm kaklelį, nuo kurio diferencijuojasi segmentai, taip pat kūną, arba strobilą, sudarytą iš tūkstančių lytiškai bręstančių, subrendusių ir suaugusių narelių. Pastarieji gimdos kanaluose talpina tūkstančius kiaušinių ir atitrūkę nuo kaspino šalinasi su išmatomis. Besišalinantys nareliai būna nejudrūs ir išmatose dažniausiai nepastebimi. Kiaušiniai užteršia aplinką, vandenį ir su pašaru gali patekti į kiaulių organizmą, kur vystosi nuo lervų iki onkosferų, kurios prasiskverbia per kiaulės žarnų sienelę, migruoja krauju į audinius ir susidaro cisticerkai (5–10 mm ilgio pūslytes su invaginuotu protoskoleksu), užbaigiantys pilną gyvybinį ciklą.
Epidemiologija. Pagrindinis parazito rezervuaras yra galutinis šeimininkas – žmogus. Tarpinis šeimininkas, perduodantis infekciją žmogui, yra kiaulės.
Užsikrečiama suvalgius žalios arba nepakankamai termiškai apdorotos arba turinčios cisticerkų kiaulienos. Be to, žmogus tiesiogiai nuo savęs ir netiesiogiai per aplinką gali užsikrėsti T. solium kiaušiniais, sukeliančiais cisticerkozę.
Invazijos paplitimas susijęs su žalios kiaulienos valgymu tokiose valstybėse kaip Afrika, Indija, Pietų Azija, Kinija, Meksika, Lotynų Amerikos šalys, Rusija, Baltarusija, Ukraina. Užsikrėsti rizikuoja vyresni kaip 2 metų asmenys, linkę valgyti žalią kiaulieną. Lietuvoje registruota pavienių teniazės atvejų.
Patogenezė ir patologija. Cisticerkui patekus į žarnyną išsineria galvutė (scolex), kuri prisitvirtina prie žarnos, dažniausiai jejunum, sienelės, ir suaugusiu kaspinuočiu tampama per 2–4 mėn. Žarnos sienelėje, galvutės prisitvirtinimo vietoje, sukeliamas vietinis uždegimas. Suaugęs kirminas yra gana imunogeniškas, sukelia didelę eozinofiliją  ir padidina imunoglobulinų E kiekį kraujyje.
Klinika. Inkubacijos periodas trunka nuo 8 iki 12 savaičių. Per šį laiką į žmogaus organizmą patekę kiaušiniai pradeda šalintis su išmatomis.
Suaugęs T. solium kaspinuotis retai sukelia pastebimus klinikinius reiškinius. Simptomų dažniausiai nebūna. Besiliesdamas su žarnos paviršiumi kaspinuotis gali sukelti spazmus, gurguliavimą, žarnyno dirglumą. Dalies asmenų virškinimas sulėtėja, pasitaiko viduriavimo epizodų. Kartais ligoniai įtaria parazito buvimą žarnyne, tik pasišalinus nareliams arba narelių strobilai, bet T. solium invazijai tai paprastai nebūdinga. Cisticerkozės atvejais simptomai priklauso nuo pūslelių lokalizacijos raumenyse, poodyje, smegenyse. CNS pažeidimas gali būti ir mirtinas. Cisticerkozę diagnozuoti padeda rentgenologiniai tyrimai, KT.
Diagnostika. Diagnozė patvirtinama koncentracijos metodais paruoštuose išmatų preparatuose mikroskopu suradus T. solium kiaušinių (identiški T. saginata, sferiniai, 30–40 μm dydžio). Diferencijuojama pagal išsiskyrusių narelių gimdos šoninių kanalų skaičių (< 13) bei pasišalinusio parazito galvutės „vainiko“ buvimą. Diagnostikai svarbūs epidemiologiniai duomenys (žalios kiaulienos valgymas).
Gydymas. Pirmiausia pasirenkamas preparatas yra prazikvantelis, kurio vienkartinė dozė suaugusiesiems ir vaikams yra 5–10 mg /kg (galima skirti per 2 kartus). Alternatyvus vaistas yra niklosamidas (Nicloside, Yomesan), kurio vienkartinė dozė – 2 g. Kiekvieną niklosamido tabletę rekomenduojama sučiulpti prieš valgį.
Efektyvūs preparatai yra ir paromomicinas, kvinakrinas, bet jų skiriama retai. Išmatų kontroliniai tyrimai atliekami praėjus 1 mėn. po gydymo.
Priešepideminės priemonės ir profilaktika.T. solium invazijos išvengti padeda tinkamas kiaulienos ir jos produktų terminis apdorojimas didesne kaip 65 ºC temperatūra. Šaldymas, sūdymas, marinavimas neapsaugo nuo užsikrėtimo. Gydant nustatytą šią kaspinuočio invaziją apsaugoma ir nuo cisticerkozės.
Kontroliuojant šią parazitozę svarbu dezinfekuoti žmogaus fekalijas ir imtis veterinarinių priemonių.