Aeromonadinė infekcija

A. Laiškonis
Etiologija. Sukėlėjai Aeromonas hydrophila, Aeromonas caviae, Aeromonas veronii priklauso Aeromonadaceae šeimai. Tai yra gramneigiamos lazdelės, fakultatyviniai anaerobai.
Epidemiologija. Aeromonai yra oportunistiniai mikroorganizmai, kurių yra gėlo ir sūraus vandens telkiniuose, taip pat geriamajame ir ligoninių vandentiekio vandenyje, žuvyse, varliagyviuose, dirvoje ir maiste. Infekcijos šaltinis – sergantis žmogus arba gyvuliai (kiaulės), nors dažnai infekcijos šaltinio išaiškinti nepavyksta. Kadangi sukėlėjai ilgai išlieka aplinkoje, galima užsikrėsti per vandenį ar maistą, kurie buvo seniai užteršti. Užsikrečiama ir pro pažeistą odą maudantis ar dirbant vandens darbus („gėlo vandens žaizdų infekcija“). Kartais sukėlėjų išskiriama iš simptomų nepatiriančių nešiotojų išmatų. Gali sukelti hospitalinę infekciją. Aeromonai tampa vis dažnesne keliautojų, grįžtančių iš Azijos, Afrikos ir Lotynų Amerikos, diarėjos priežastimi.
Klinika. Būdingiausi simptomai – pykinimas, vėmimas, pilvo skausmas ir viduriavimas vandeningomis išmatomis, kartais su kraujo priemaiša, karščiavimas iki 38 ºC. Kartais viduriuojama labai dažnai, išsivysto didelė dehidratacija ir toksikozė, galimas hemolizinis ureminis sindromas. Normalaus imuniteto pacientai nustoja viduriavę savaime. Retos ligos formos – meningitas, pūlinis mastitas, nekrozuojantis miozitas, pneumonija, konjunktyvitas, bakteriemija ir sepsis, žaizdų infekcija, celiulitas, fascitas, osteomielitas.

Diagnozė. Sukėlėjų galima išauginti maisto liekanų, kraujo, išmatų ar kitų išskyrų, žaizdų pasėlyje. Diferencijuotina nuo kitos kilmės enterokolitų.
Gydymas. Aeromonos atsparios penicilinui ir I ar II kartos cefalosporinams, jautrios aminoglikozidams, III kartos cefalosporinams, fluorchinolonams,sulfametoksazolioir trimetoprimo deriniui. Normalaus imuniteto pacientai negydytini, nes viduriavimas praeina savaime. Svarbu pakankama rehidratacinė terapija. Aeromoniniam gastroenteritui gydyti galima skirti ciprofloksacinogertipo500mg2kartusperparąarbasulfametoksazolio ir trimetoprimo derinį po 960 mg 2 kartus per parą 3 dienas.
Priešepideminės priemonės ir profilaktika.Vandens ir maisto produktų, maudymosi baseinų ir vandens rezervuarų sanitarinė kontrolė.