Proteus, Morganella ir Providencia sukeltos infekcijos

A. Laiškonis
Etiologija. Proteus mirabilis (P. mirabilis) ir Proteus vulgaris (P. vulgaris) priklauso Enterobacteriacae šeimai. Tai yra gramneigiamos, judrios, sufermentuojančios bakterijos, 0,6–1,0 μm dydžio. Išsamiai ištyrus Proteus bakterijos DNR, kai kurios Proteus bakterijos buvo pervadintos. P. morgani dabar vadinama Morganella morganii, o kai kurios bio grupės – Providencia stuartii ir Providencia rettgeri. P. mirabilis ir P. vulgaris išlaikė savo senuosius pavadinimus. P. vulgaris padermės turi bendrą antigeną su kai kuriomis riketsijomis. Tuo gali būti paaiškinamas antikūnų nuo Proteus buvimas sergant šiltine (Veilo ir Felixo reakcija), Cucugamuši (Tsutsugamushi) ir uolėtų kalnų karštlige.
Epidemiologija. Sukėlėjų randama dirvoje, vandenyje, nutekamuosiuose vandenyse, yra normalios žarnyno floroje.Jieretaibūnapirminėsligossukėlėjai.Dažniausiaipažeidžia kitų sukėlėjų infekuotas vietas: odą, ausis, nosies ančius, akis, pilvo ertmę, kaulus, smegenų dangalus, šlapimo takus, plaučius. Dažnai jų gali būti išskirta iš drenuotų ertmių, skreplių (ypač antibiotikais gydytų asmenų). Sunkiausia patologija – bakteriemija. Apie 75 proc. atvejų priežastis yra infekcija, patekusi iš šlapimo takų, taip pat iš tulžies pūslės ar virškinamojo trakto. Bakteriemiją paskatina įvairios medicininės procedūros: šlapimo pūslės kateterizacija, cistoskopija, operacinės intervencijos.
Diagnostika. Sukėlėjams išaiškinti atliekami kraujo, šlapimo, eksudatų, žaizdų išskyrų pasėliai.
Gydymas. Dauguma Proteus mirabilis padermių jautrūs ampicilinui, amoksicilino ir klavulano rūgšties deriniui, fluorchinolonams,karbenicilinui,gentamicinui,tobramicinui arba amikacinui, taip pat cefalosporinams. Jeigu sukėlėjų išskirta iš šlapimo, efektyvus ampicilinas, skiriamas po 0,5 g keturis ar šešis kartus per dieną, sunkais atvejais – po 6–12 g parenteraliai. Paprastai efektyvus penicilinas G su tobramicinu arba gentamicinu (po 5 mg/kg/d.), jeigu nepažeista inkstų funkcija.
Kitos Proteus padermės jautrios tik aminoglikozidams ir trečiosios kartos cefalosporinams.
Priešepideminės priemonės ir profilaktika. Tinka visos hospitalinės infekcijos kontrolės priemonės.