Edvardsieliozė

Etiologija. Žmogui patogeniškas sukėlėjas – Edwardsiella tarda (E. tarda). Kiti Edwardsiella genties Enterobacteriaceae šeimos atstovai – E. ictaluri, E. hoshinae – žmogaus patologijos nesukelia. Tai yra judrios aerobinės gramneigiamos lazdelės, nesudarančios kapsulės.
Epidemiologija. Edvardsielės yra normali šiltakraujų ir šaltakraujų, ypač gyvenančių gėlame ir sūriame vandenyje, gyvių mikroflora.Užsikrečiamasuvalgiusužkrėstosžuvies arba per užkrėstą vandenį, kartais sąlyčio būdu (palietus). Imlūs vaikai ir pagyvenę žmonės, be to, asmenys, sergantys lėtinėmis, imunitetą mažinančiomis ligomis (raudonąja vilklige, kitomis kolagenozėmis), ligoniai, gydomi imunosupresantais.
Klinika. Liga prasideda staiga, viduriuojama 5–12 kartų per parą skystomis išmatomis be patologinių priemaišų. Kartais pykinama, vemiama, skauda pilvą ir karščiuojama. Netipinės ligos formos – poodiniai ir vidaus organų abscesai, meningitas, peritonitas, sepsis, šlapimo ir tulžies takų uždegimai. Kartais infekcija pasireiškia užkrėtus žaizdas.
Diagnozė. Daromas išmatų pasėlis ir ieškoma sukėlėjų.
Gydymas. Jeigu ligos forma lengva, skiriamas simptominis ir patogenezinis gydymas. Esant vidutinio sunkumo ar sunkiai ligos formai, skiriama ampicilino ar trečiosios kartos cefalosporinų įprastinėmis dozėmis. Kartu skiriamas ir patogeninis bei simptominis gydymas.
Priešepideminės priemonės ir profilaktika. Svarbi maisto produktų, ypač pagamintų iš žuvies, sanitarinė kontrolė.