Acinetobacter infekcija

A. Laiškonis
Etiologija. Acinetobacter spp. yra aerobinės, nejudrios, turinčios kapsulę gramneigiamos lazdelės, labai panašios į Neisseria. Priklauso Neisseriaceae šeimai. Žinoma 21 padermė (A. baumannii, A. haemolyticus, A. junii ir kt.).
Epidemiologija. Acinetobacter galima išskirti beveik iš visų dirvožemio ir švaraus vandens mėginių, taip pat iš pasterizuoto pieno, šviežios mėsos, šaldytų maisto produktų. Ant sveikų žmonių odos jų randama apie 25 proc. atvejų, o ryklėje – maždaug 7 proc.asmenų. Tai oportunistinis patogenas, galintis sukelti hospitalinę infekciją. Ją dažnai sukelia stacionare besigydantiems ligoniams, kai jiems atliekamos medicininės procedūros (kateterizavimas, punkcijos, tracheotomija), arba ligoniams, ilgai gydytiems plataus spektro antibiotikais. Tai dažniausios medicinos darbuotojų ant odos nešiojamos gramneigiamos lazdelės. Visuomenėje įgytos Acinetobacter infekcijos rizikos veiksniai: alkoholizmas, rūkymas, lėtinės plaučių ligos, diabetas.
Klinika. Gali sukelti meningitą, bakterinį endokarditą, plaučių uždegimą intensyviosios terapijos skyriuose gydomiems ligoniams, tracheobronchitą, minkštųjų audinių infekciją, nudegimų ir žaizdų infekcijas, šlapimo takų infekciją, bakteremiją.
Diagnostika. Bakteriologiniai kraujo ir kitų organizmo skysčių ar nuograndų tyrimai.
Gydymas. Dauguma Acinetobacter jautrūs III kartos cefalosporinams, plataus veikimo spektro penicilinams ir karbapenemams, derinamiems su aminoglikozidais. Tačiau nozokominės A. baumannii padermės yra atsparios daugumai antibiotikų. Nozokominius izoliatus gali veikti fluorchinolonai,tigeciklinas,ceftazidimas,doksiciklinas,imipenemas, meropenemas, doripenemas, polimiksinas B ir kolistinas. Ventiliacinę pneumoniją rekomenduojama gydyti imipenemu, jei organizmas atsparus – kolistinu (polimiksinu E). Esant intubacinei infekcijai, būtina pašalinti nazotrachėjinį vamzdelį ir skirti doripenemo, imipenemo arba meropenemo. Alternatyvūs vaistai: ceftazidimas su vankomicinu.
Priešepideminės priemonės ir profilaktika. Medicinos personalo asmens higienos taisyklių laikymasis ir rankų plovimas prieš atliekant įvairias procedūras.